Czy wiecie ilu Polaków trafiło po wojnie do Londynu i jak sobie radzili na obczyźnie?

Czy znasz instytucje, które stworzyła w Londynie powojenna emigracja?

Czy znasz legendarne postaci emigracyjnego świata kultury?

Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania serdecznie zapraszamy do udziału w naszej debacie!

 

Debata „Londyn – Polska poza Polską” organizowana przez Muzeum PRL-u przy współpracy z Kołem Naukowym Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego ma za zadanie przybliżyć młodym Polakom losy powojennej emigracji w Londynie.

 

Naszymi gośćmi będą m.in. Jerzy Kuciemba-Kirk – emigrant, świadek historii, który na tą okazję specjalnie przyleci do nas z Londynu, aby opowiedzieć o swoim życiu, a także dr hab. Arkady Rzegocki – politolog z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych Uniwersytetu Jagiellońskiego, który przybliży nam działalność Polskiego Ośrodka Naukowego oraz innych polskich instytucji w Londynie. Wspólnie ze świadkiem historii i ekspertami będziemy próbowali zastanowić się nad fenomenem polskiego Londynu.

 

W trakcie debaty zobaczą Państwo także fragmenty wywiadów z przedstawicielami polskiej emigracji w Londynie, nagranych w ramach projektu „Londyńczycy. Oczekiwanie na wolną Polskę. Losy polskiej emigracji w Londynie w latach 1945-1989”.

 

Debata odbędzie się 17 grudnia o godz. 12:00 w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (Collegium Witkowskiego, ul. Gołębia 13 Kraków, sala nr 17).

 

Zapraszamy!

Zachęcamy także do śledzenia profilu projektu na Facebooku: www.facebook.pl/projekt.londynczycy

Projekt realizowany jest dzięki dotacji pozyskanej od Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych.